Články

Čo to je panleukopénia

Panleukopénia mačiek je dávno známe ochorenie, ktorej vírusový pôvod bol dokázaný už v roku 1939. Patrí medzi najvýznamnejšie infekčné choroby mačkovitých. Je to vysoko nákazlivé a často smrteľné ochorenie.

Pôvodcom ochorenia je vírus FPV, z rodu Parvovírus. Je príbuzný parvovírusu psov.

FPV vírus je neobalený jednovláknový DNA vírus. Je extrémne odolný a pri izbovej teplote vydrží aj rok, pri 80 stupňov až 30 minút.

Najčastejšie a najnebezpečnejšie ochorenie pohlavných orgánov súk / mačiek.

Dochádza k nej vplyvom hormonálneho dráždenia počas hárania.  Sliznica maternice hrubne, zmnožujú sa v nej maternicové žliazky, ktoré vplyvom progesterónu produkujú nadmerné množstvo sekrétu.

Pyometra

Psi a mačky môžu byť hostiteľmi množstva rôznych vnútorných parazitov. Mnohé z nich sú prenosné aj na ľudí. 

Parazity sa nachádzajú všade okolo nás, môžeme ich priniesť domov na podrážkach topánok. Ich larvy sú veľmi odolné voči vonkajším vplyvom, teplote, mrazu. 

Príznaky prítomnosti parazitov: tráviace problémy, hnačky, zvracanie, nechutenstvo, apatia, chudnutie. 
Parazity tiež môžu nápadať jednotlivé vnútorné orgány (pľúca, srdce, obličky, pečeň).

Mladé zvieratá sú momoriadne citlivé na ochorenia. Vírusové ochorenia mávajú u nich často ťažký priebeh s fatálnymi následkami, je preto veľmi dôležité dodržať očkovaciu schému a termíny preočkovania.

Očkovacia schéma pre šteniatka

1. očkovanie  vo veku 6-7 týždňov
proti psinke, parvoviróze, infekčnej hepatitíde a parainfluenze (DHPPi) . Prvé očkovanie by malo mať šteniatko vykonané ešte u chovateľa.

2. očkovanie vo veku  9–10 týždňov 
proti psinke, parvoviróze, inf. hepatitíde, parainfluenze PLUS leptospiróze (DHPPi + L) o 3 – 4 týždne po prvom očkovaní

V prípade týchto vonkajších parazitov, ktoré vedia zvieratám aj ich majiteľom poriadne znepríjemniť život, je najlepšou voľbou prevencia.

Kliešte

Aktivita kliešťov začína skoro na jar, už od teploty vzduchu 7 stupňov. Kliešte prenášajú veľmi závažné ochorenia —lymskú boreliózu a babeziózu, ktorých diagnostika a liečenie je nielen časovo, ale aj finančne náročná. Okrem toho hrozia psovi trvalé následky, niekedy aj smrť.

Kliešťa odstráňte vždy čo najskôr. Na odstránenie používajte špeciálnu pinzetu, ktorá kliešťa vyberie bez toho, aby ho stlačila. Pri stlačení kliešťa sa uvoľňujú do krvného obehu psa alebo mačky baktérie.

Babezióza je ochorenie spôsobené krvnými parazitmi napadajúce červené krvinky a vyvolávajúce ich rozpad. Prvé príznaky sú neochota k pohybu, potácavá chôdza, žltačka, moč sfarbený do hneda. Babezióza nie je prenosná na človeka. Je veľmi nebezpečná a bez liečby smrteľná.

Nemusíte ani cestovať do exotických krajín, aby si váš miláčik doniesol exotickú chorobu.

Dirofilarióza je spôsobená parazitujucimi vlasovcami (červami) rodu dirofialaria a prenášajú ju komáre

V južných oblastiach Slovenska sa vyskytuje už pomerne bežne, výskyt nakazených psov je okolo 35%.
Komár pri saní infikuje psa mikrofilariami (larvami), z ktorých sa vyvinú dospelé nitkovité biele červy dĺžky až 30cm. 

Čo môžeme urobiť pre Vaše zviera – psa či mačku, aby v podmienkach mestského, alebo aj vidieckeho chovu mali čo najmenej zdravotných problémov a  Vy čo najmenej problémov spoločensko sociálnych.

Pokiaľ sa nejedná o zvieratá určené na chov, teda čistokrvné psy a mačky– (čistokrvné = s preukazom pôvodu ) je kastrácia / sterilizácia najrozumnejšie riešenie.