Kastrácia – sterilizácia

Čo môžeme urobiť pre Vaše zviera – psa či mačku, aby v podmienkach mestského, alebo aj vidieckeho chovu mali čo najmenej zdravotných problémov a  Vy čo najmenej problémov spoločensko sociálnych.

Pokiaľ sa nejedná o zvieratá určené na chov, teda čistokrvné psy a mačky– (čistokrvné = s preukazom pôvodu ) je kastrácia / sterilizácia najrozumnejšie riešenie.

Tvrdenie, že je to „proti prírode“, neobstoji! Tieto zvieratá už dávno nie sú voľne žijúce tvory nezávislé od človeka. Naopak a práve preto nesieme zodpovednosť za ich zdravie a rozumné, kontrolované rozmnožovanie.

Tvrdenie, že je to „zásah do organizmu“ tiež neobstojí. Reprodukčné orgány nie sú životne dôležité, slúžia len a len na rozmnožovanie a ich absencia podstatne neovplyvňuje správne fungovanie ostatných orgánov a zdravie jedinca.

Tvrdenie, že „aspoň jeden pôrod“ rieši prevenciu pred ochorením reprodukčných orgánov a mliečnej žľazy, nie je ničím podložený, percento samíc ktoré ochoreli a mali jeden alebo viac vrhov, nie je menšie.

Každý orgán v tele môže ochorieť, ale je málo takých vnútorných orgánov bez ktorých sa dá plnohodnotne žiť. Reprodukčné patria k tým, ktoré sa môžu bez následkov odstrániť a ktorých odstránenie je najlepšou, ak nie jedinou prevenciou pred ich ochorením.

Kastrácia samcov

Kastrácia samcov je jednoduchšia, keďže semenníky sú umiestnené mimo brušnej dutiny – v miešku. Výnimkou sú kryptorchidi, teda samci, ktorým nezišlo v rannom detstve do mieška jedno, alebo obe varlatá. V takom prípade je kastrácia nutná zo zdravotných dôvodov.

Kastrácia sa robí v úplnej narkóze. Samotný zákrok trvá asi 15 minút. Operačná rana je jedna a nie je veľká. Po zákroku a zobudení je pes schopný odísť z kliniky po vlastných nohách.

Operačnú ranu v domácich podmienkach nie je potrebné ošetrovať, ale netreba dovoliť psovi aby si ju intenzívne vylizoval. Kľudový režim stačí do 48 hodín po operácii. Štichy u psov sa vyberajú na 10-ty deň, kocúri nemajú žiadne.

Kastrácia samice

Samice sučky/mačky majú reprodukčné orgány umiestnené v panve – brušku a preto sterilizácia je komplikovanejší zákrok. Pri tejto operácii sa odstraňujú vaječníky aj s maternicou, čo sa odborne nazýva ovariohisterektómia. Pokiaľ sa robí tento zákrok na zdravej a mladej samičke, trvá asi 20 -30 minút a operačná rana je malá. Ak je potrebné operovať z dôvodov ochorenia, napríklad zápalu maternice, čas sa predlžuje a rana býva tiež väčšia.

Po prebudení sučky odchádzajú z nášho pracoviska po vlastných nohách. Operačnú ranu v domácich podmienkach nie je potrebné ošetrovať, ale netreba dovoliť samičke aby si ju intenzívne vylizovala. Kľudový režim stačí do 48 hodín po operácii. Štichy sa vyberajú na 10- ty deň. U voľne žijúcich mačiek používame vstrebateľné stehy, aby ju nebolo potrebné znovu odchytávať.

Na záver

Fotografie dokumentujú skutočnosť, že sa pri preventívnej kastrácii nejedná o krvavý zákrok a že naši pacienti odchádzajú od nás po operácii po vlastných a bez bolesti.

Za dlhé roky praxe sme nepočuli od majiteľov kastrovaných zvierat žiadnu zmienku súvisiacu so zmenou povahy či charakteru.

Rana po kastrácii mačičky
Rana po kastrácii psa
Kastrácia fenky