Kliešte a blchy

V prípade týchto vonkajších parazitov, ktoré vedia zvieratám aj ich majiteľom poriadne znepríjemniť život, je najlepšou voľbou prevencia.

Kliešte

Aktivita kliešťov začína skoro na jar, už od teploty vzduchu 7 stupňov. Kliešte prenášajú veľmi závažné ochorenia — lymskú boreliózu a babeziózu, ktorých diagnostika a liečenie je nielen časovo, ale aj finančne náročná. Okrem toho hrozia psovi trvalé následky, niekedy aj smrť.

Kliešťa odstráňte vždy čo najskôr. Na odstránenie používajte špeciálnu pinzetu, ktorá kliešťa vyberie bez toho, aby ho stlačila. Pri stlačení kliešťa sa uvoľňujú do krvného obehu psa alebo mačky baktérie.

Babezióza je ochorenie spôsobené krvnými parazitmi napadajúce červené krvinky a vyvolávajúce ich rozpad. Prvé príznaky sú neochota k pohybu, potácavá chôdza, žltačka, moč sfarbený do hneda. Babezióza nie je prenosná na človeka. Je veľmi nebezpečná a bez liečby smrteľná.

Lymskú boreliózu prenášajú aj larvy a nymfy kliešťa. Hlavnými príznakmi môžu byť bolesti, opuchy, zápaly kĺbov končatín s prejavmi striedavého krívania, horúčka, zčervenanie kože, nechutenstvo, malátnosť, letargia, depresia a nekoordinovanosť pohybov. 

Neliečené ochorenie môže prejsť do poškodenia centrálneho nervového systému, srdca a očí. 

Na rozdiel od ľudí, pre ktorých neexistuje vakcína, vášho psíka môžete dať zaočkovať proti lymskej bolerióze. 

Blchy

Blchy sú drobný hnedý hmyz, ktorý rýchlo behá a skáče v srsti psa alebo mačky. Keď sa zviera škriabe a máte podozrenie na blchy, treba rozhrnúť srsť nad chvostom — ak v nej nájdete čierne bodky podobné maku, je to blší trus. 

Blchy sa živia krvou, takže sa zahryznú do kože zvieraťa. Sliny blchy pôsobia dráždivo a vyvolávajú svrbenie,už prítomnosť jednej blchy môže vyvolať až alergickú reakciu. Tá sa prejavuje sčervenaním kože hlavne na trupe, slabinách, krku a jej úporným svrbením. Zviera si tieto miesta neustále škrabe, čím druhotne narúša kožu.

Objavujú sa krvácaniny a chrasty, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie alebo kvasinky, často až po hnisavý zápal rozškrabanej kože.

Samička blchy dokáže denne naklásť približne 20 vajíčok, ktoré padajú na zem, do peliešku a všade, kde sa zviera pohybuje. Blcha sa dožíva sa 9-12 mesiacov. Párik bĺch teda dokáže v domácnosti spôsobiť hotovú epidémiu.

Blchy prenášajú niektoré bakteriálne ochorenia, a sú často nositeľmi larvy pásomnice psej, ktorá sa do človeka dostáva konzumáciou časti infikovanej blchy. 
 

Kliešte
Blší trus