Panleukopénia mačiek z pohľadu dočasnej opatery

Čo to je panleukopénia

Panleukopénia mačiek je dávno známe ochorenie, ktorej vírusový pôvod bol dokázaný už v roku 1939. Patrí medzi najvýznamnejšie infekčné choroby mačkovitých. Je to vysoko nákazlivé a často smrteľné ochorenie.

Pôvodcom ochorenia je vírus FPV, z rodu Parvovírus. Je príbuzný parvovírusu psov.

FPV vírus je neobalený jednovláknový DNA vírus. Je extrémne odolný a pri izbovej teplote vydrží aj rok, pri 80 stupňov až 30 minút.

Napáda mačky každého veku, najhorší priebeh má však ochorenie u nevakcinovaných mačiatok do 6 mesiacov, alebo u mačiatok, ktoré nemali alebo už nemajú protilátky od matky. U tých je úmrtnosť až 95%.

FPV nie je prenosný na ľudí ani na psov.

Aj keď panleukopénia sa môže objaviť hocikedy počas celého roka, najviac prípadov býva na konci leta a začiatku jesene.

Prenos vírusu

Priamym kontaktom medzi zvieratami, sprostredkovane prostredím, placentou.

Nakazené zvieratá vírus masívne vylučujú v stolici a moči, ale aj ostatných tekutinách. Takže ak sa u mačky prejavuje ochorenie dýchacích ciest, vírus sa môže šíriť aj kvapôčkovou infekciou.

Takisto sa vírus môže preniesť na oblečení, podlahe, spoločnými miskami, prenoskami, hračkami, kefami.

Po vdýchnutí alebo obliznutí, či zjedení vírusu sa počas 48 hodín rozšíri krvnými cestami do celého tela a vnútorných orgánov a jeho hladina zostáva vysoká ďalších 7 dní. Ak má mačka protilátky, či už získané alebo po očkovaní, ich hladina sa počas 2-3 dní veľmi zvýši.

Dva týždne po infekcii už vo väčšine tkanív vírus nie je prítomný.

FPV vírus napáda hlavne rýchlo sa deliace bunky, takže najradšej sa množí v bunkách črevného epitelu, lymfatických uzlinách, bunkách kostnej drene, a v malom mozgu vyvíjajúc ich sa plodov.

V čreve napáda krypty črevného epitelu (žľazy, ktoré produkujú nové bunky črevného epitelu) čím vyvolá ťažký zápal čreva a rapídne obmedzí vstrebávanie živín a tekutiny.

Klinické prejavy: hnačka, dehydratácia, až sepsa (pretože sa často pridá bakteriálna infekcia)

Napadnutie lymfatického systému spôsobí zníženie tvorby lymfocytov, čiže buniek zodpovedných za imunitu.

Napadnutie buniek kostnej drene spôsobuje rozpad červených aj bielych krviniek, čo sa prejaví ako leukopénia (rapídne znížený počet bielych krviniek) a lebo anémia (nízky počet červených krviniek).

Ak vírus napadne plody mačiatok pred pôrodom, ovplyvňuje hlavne vyvíjajúce sa bunky malého mozgu. Takéto mačiatka často dožijú aj do dospelosti. Ale už vo veku 10-14 dní sa u nich prejaví nedostatočný vývoj malého mozgu, ktorý je zodpovedný za koordináciu pohybu a udržanie rovnováhy.

Inkubačná doba

2-10 dní, podla veku a stavu zvieraťa, spôsobu nakazenia a množstva vírusu

Virulencia (možnosť prenosu vírusu) po vyliečení

Zviera po vyliečení vylučuje vírus v telesných tekutinách ďalšie 3 týždne, v niektorých prípadoch do 6 týždňov. Počas tohoto času by zvieratá mali byť oddelené od neinfikovaných a nemali íby ísť do nového domova.

Prítomnosť vírusu vo výlučkoch je možné síce teoreticky overiť ELISA testom alebo PCR. Hoci tieto testy neboli robené na takýto účel, pozitívny výsledok naznačuje, že by bolo dobré mačku ešte držať v izolácii.

Odporúča sa dôkladné okúpanie mačky po vyliečení, najlepšie opakovane. A rovnako aj po adopcii a príchode do nového domova (áno, kúpanie je stres pre mačku)

Vyliečenie

Mačky, ktoré sa zotavia z klinickej alebo subklinickej (to je forma, ktoré prebehne bez klinických príznakov) panleukopénie, majú doživotnú imunitu.

Ak mačiatka boli pasívne imunizované protilátkami od matky v prvých dňoch po pôrode, a stretnú sa počas trvania tejto imunity s vírusom, môžu prekonať infekciu bez príznakov, a rozvinie sa u nich rovnaká doživotná imunita ako u mačiek, čo prekonali infekciu s príznakmi.

Zvieratá, ktoré za zotavujú z akútnej formy, majú často riedku stolicu ďalších niekoľko týždňov, dokonca ja mesiacov, kým sa úplne zotavia. Ak zvieratá majú zdravý apetít a sú živé a veselé, treba si pamätať, že hnačka nie je znakom pretrvávajúcej infekcie, ale vážneho poškodenia črevného epitelu, ku ktorému prišlo počas ochorenia. Tieto následky v zriedkavých prípadoch môžu pokračovať v chronickej forme. V tejto fáze je potrebné dodržiavať prísnu diétu, abyy malo črevo šancu vyliečiť sa.

Úmrtnosť

Panluekopenia má vysokú úmrtnosť. V nevakcinovaných kolóniách môže spôsobiť vyhynutie celej populácie mačiek.

Infekcia u dospelých mačiek zvyčajne má oveľa vyššiu nádej na vyliečenie ako u mačiatok. Ak sa však pridá stres (mačka v dočaske, zmeny ) a horší zdravotný stav, panleukopénia môže byť smrteľná aj pre dospelé mačky. Udáva sa 40-60% úmrtnosť u dospelých mačiek.

Formy ochorenia

Preakútna forma

Najdrastickejšia forma, charakteristická náhlou smrťou - 4 až 9 dní po tom, ako mačka príde do styku s vírusom. Rýchly priebeh, zviera upadne do kómy a zomiera často skôr, ako sa stihne rozvinúť hnačka alebo prejaviť dehydratácia. Najčastejšia je táto forma u mačiat do 6 mesiacov. Zviera, ktoré sa ešte pred 8 -12 hodinami hralo a bolo aktívne, náhle stráca teplotu, upadá do kómy umiera. Úmrtnosť pri tejto forme ochorenia je 100%

Preto je dobré pri každom náhlom úmrtí mačiatka mať podozrenie na panleukopéniu a odoslať uhynuté zvieratko na pitvu, aby sa panleukopenia vylúčila.

Akútna forma (najčastejšia)

Typický priebeh panleukopénie je takýto:

Začína sa horúčkou vyššou ako 40 stupňov, počas 24 hodín. Potom sa horúčka na ďalších 24 hod stratí a nasleduje ďalšia epizóda horúčky, kedy sa prudko zníži počet bielych krviniek. Čím viac sa zníži, tým horšia je pre mačku nádej na vyliečenie.

Akútna fáza ochorenia trvá zvyčajne 5-7 dní.

Ak počas tejto doby teplota klesne pod fyziologickú, zvyčajne nasleduje kóma a smrť.

Príznaky: depresia, anorexia (nechuť do jedla), nastupuje vracanie (najprv jedlo, potom už len žltá alebo biela spenená tekutina).

Silná hnačka a veľké množstvá riedkej stolice – nastúpi už o 24-48 hodín po prepuknutí infekcie. Stolica je často sfarbená do tmavočervena krvou a obsahuje kúsky fibrínu a tkaniva, a má charakteristický hnilobný zápach.

Na to nastupuje veľmi rýchlo dehydratácia. Tretie viečko často vidieť, oči sú akoby zakalené a sliznice očí aj v ústach sú veľmi bledé.

Srsť sa stane polepenou, suchou a škaredou. Brada mačičky je mokrá od slín alebo vracania.

Brucho je na dotyk veľmi bolestivé, plynaté.

Aby si uľavila od bolesti, mačka zaujme typickú pozíciu skrčená s bruchom na chladnej podlahe, alebo nad miskou s vodou.

Kedže má mačka velmi málo bielych krviniek, zvyčajne nasleduje druhotná bakteriálna infekcia – buď v črevách, alebo zápal horných dýchacích ciest, žltačka, zápal stredného ucha, a pod.

Subakútna alebo mierna forma

Pri tejto forme ochorenia je len mierna depresia a nechuť do jedla, mierne zvýšenie teploty a hnačka. Ochorenie trvá 1-3 dni, nasleduje rýchle a nekomplikované zotavenie.

Infekcia panleukopéniou in utero alebo hned po narodení

Panleukopenia u kotnej mačky zvyčajne končí potratom, alebo narodením mrtvých plodov, resp srmťou matky.

Ak príde k infekcii tesne pred pôrodom alebo po ňom, mačiatka buď zomrú náhle bez ďalších príznakov, alebo sa u nich vo veku asi 3 týždne objaví ataxia (nerulogické problémy, nekooridnovaný pohyb, problémy s rovnováhou). Okrem týchto príznakov sú mačiatka silné a živé, a ich mentálny vývoj nie je postihnutý. Ataxia nie je progresívna (nezhoršuje sa), ale je zreteľnejšia, čím je mačiatko staršie. Mačiatka z jedného vrhu môžu byť postihnuté rôzne.

Diagnostika

Diagnostika panluekopenie nie je predmetom tohoto článku, takže len stručne: náhla apatia, vysoká horúčka a vracanie prípadne hnačka je u mačiatok do 6 mesiacov je vždy dôvodom navštíviť čo najskôr veterinára.

Na diagnostiku vírusu slúžia SNAP testy, ktoré sa používajú primárne na testovanie parvo vírusu u psov. Robí sa to z výteru z konečníku. Okrem toho je v diagnostike dôležitý rozbor krvi, klinické príznaky a história (príjem novej mačky do dočasky, pôvod mačky a pod.)

V prípade náhleho úmrtia sa odporúča pitva, pri ktorej sa panleukopénia dá spolahlivo zistiť.

Ak je známa vakcinačná história zvieraťa, je to velká pomoc.

Ak má mačka menej ako 20 týdňov, môže to byť panleukopénia aj bez ohľadu na to, či už bola vakcinovaná (z dôvodu tzv vakcinačného okna, keď ešte mačka má zdedené protilátky od matky, preto podaná vakcína nezaúčinkuje dostatočne)

Pri dospelých mačkách to môže byť panleukopénia, ak boli vakcinované menej ako pred týždňom.

V prípade plne vakcinovaných mačiek strarších ako 4 mesiace je panleukopénia velmi zriedkavá.

Liečba

(len stručne, liečba partí do rúk veterinára)

Liečba panleukopénie je len symptomatická, čiže podporná. Účelom liečby je podporiť životné funkcie tak, aby mohli zafungovať obranné mechanizmy. Hlavne treba zabrániť dehydratácii (infúzna terapia celodenne), náhradná vnútrožilová výživa.

Na začiatku liečby, keď zviera úporne vracia a má silnú hnačku, je dobré zaradiť 48 hodinovú diétu, s podávaním výživy a elektrolytov infúzne. Vitamíny skupiny B a A vitamíny sú užitočné aj počas zotavovania.

Na prevenciu sekundárnej bakteriálne infekcie sa podávajú širokospektrálne antibiotiká, podkožne alebo do svalu.

Zviera musí byť v striktnej karanténe.

V ťažkých prípadoch je vhodná transfúzia krvi.

V prípade mačiek, ktoré nedostali protilátky od matky, alebo u mačiatok, kde to nie je známe, je vhodné podať sérum z krvi darcu. Darca by mala byť mačka strašia ako 2 roky a plne vakcinovaná. Sérum treba podať v dávke 4ml na kilogram a najlepšie ešte skôr, ako sa objavia klinické príznaky.

Po úvodnej hladovke treba podávať lahko strávitelnú dietu v malých porciach a častejšie, akonáhle je mačka schopná jesť. V niektorých prípadoch je nutné kŕmenie nasilu výživnými pastami, liquidami... (recovery a pod.)

Starostlivosť

Choré mačky musia byť v prísnej karanténe, treba im však zabezpečiť teplo, čisté prostredie, láskavé zaobchádzanie, milý prístup a veľa hladkania. Vôla do života je pri liečbe velmi dôležitá.

Na zohrievanie je dobré použiť teplé podložky, najlepšie umývatelné. Odporúčam SnuggleSafe termovankúšik, ktorý sa jednoducho zahreje na 6-8 minút v mikrovlnke a vydrží horúci niekoľko hodín. Vaknúšik má tvar oblého kameňa, je umývateľný.

Netreba zabúdať, že vírus sa prenáša aj na oblečení a obuvi. Dôkladné umývanie rúk a ich dezinfekcia, hoci vhodnejšie je používať jednorázové rukavice, ochranu odevu a návleky na obuv.

Vakcinácia

Vakcinácia je najdoležitejšia v potláčaní panleukopénie. Modifikované živé vakcíny (MLV) pôsobia najrýchlejšie. Chránia pred vírusom už 1-2 dni po podaní. Zvyčajne sú súčasťou kombinovaných vakcín.

Vakcíny obsahujúce inaktivované vírusy nezabezpečia imunitu skôr ako 1-2 týždne po podaní druhej vakcíny po 3-4 týždňoch.

Atenuovaný vírus panleukopénie mačiek obsahuje napríklad vakcína PUREVAX RCPCh.

Ochrana mačiatok, ktoré nemali protilátky

Mačiatkam, ktoré nedostali protilátky od mačky, alebo nie je známe, či ich dostali, sa odporúča pasívna imunizácia sérom v dávke 2ml / 1 kg. Sérum by malo byť vyrobené z krvi vakcinovanej zdravej mačky staršej ako 2 roky, minimálne 2 týždne po poslednej vakcinácii. Dva týždne po podaní séra by mala nasledovať prvá vakcinácia. Neodporúča sa však rutinné podávanie séra takýmto mačiatkam.

Dezinfekcia

FPV je jeden z najodolnejších známych vírusov. Zmrazený alebo vysušený prežije niekolko rokov.

Rok prežije na predmetoch ako misky na jedlo, wc, dvere, prepravky, rukavice, hračky a pod.

FPV vydrží teplotu 80 stupňov viac ako 30 minút.

Vírus je odolný väčšine dezifekčným prostriedkov – nezabije ho jód, alkohol, kvartérne zlúčeniny, chloroform, fenoly.

Pri zaobchádzaní s mačkami v karanténe nestačí dôkladné umytie rúk, treba používať lekársku dezinfekciu alebo rukavice. Rovnako to platí aj o odev a obuv, pokiaľ sú choré mačky oddelené od zdravých v jednej domácnosti.

Ruky si treba umývať dôkladne pomocou tekutého prostriedku 30-60 sekúnd, vrátane nechtov. Po vysušení naniesť dezinfekciu.

Dezinfekcia na ruky by mala obsahovať aspoň 60-90% etanol a propanol, ostatné dezinfekčné látky nie sú na FPV dostatočne účinné.

UV žiarenie, germicídny žiarič alebo slnko: ničí vírus, ak je v dostatočnej inzenzite a dĺžke pôsobenia. Pozor, germidícne žiarenie funguje len na provrchy a vzduch, čiže musí priamo svietiť na dezifikované plochy. Nevydezinfikuje plochy, ktoré sú zatienené.

Plochy musia byť pred ožarovaním čisté.

Chlornan sodný (anglicky sodium hypochloride), alebo SAVO

Je velmi účinný, všetky povrchy a plochy však musia byť pred použitím dôkladne vyčistené, pretože prítomnosť oragnických látok znižuje jeho účinok.

Výhody: je pomerne lacný a dá sa kúpiť všade.

Pozor na nebezpečné výpary, škodlivé pre ľudí aj zvieratá. Priestory musia byť dobre vetrané.

Hydrogenperoxosíran draselný

CHIROX, predáva sa ako prášok. Bez farby a vône.

Zamieša sa s vodou asi 30 stupňov teploty. Zarobený roztok je stabilný 48 hodín.

Rozkladá sa na neškodné anorganické soli a kyslík.

Zloženie: Pentapotassium bis(peroxymonosulphate) bis(sulphate) 50%, uhličitan sodný 45%

Na FVP sa odporúča použiť v najvyššej, 3% koncentrácii (30g/liter) a nechať pôsobiť 60 min. Povrchy a plochy netreba umývať. Predmety, ktoré prídu do styku s potravinami alebo nápojmi, opláchnuť po tejto dobe pôsobenia vodou.

Podlahy sa teda majú umyť a nechať zaschnúť.

Je vhodný aj na dezinfekciu textilu, sedačiek, kchynskej linky, chladničky, kobercov a podobne.

Ako bežná dezinfekcia sa používa v koncentrácii 1%

Je možného pridať aj do prania v množstve 50g na bežnú pračku, neodfarbuje a nezapácha.

Predáva sa v baleniach 50g, 1kg a 3 kg, cena za 1 kg je cca 25 eur

Kúpite napríklad v eshope chytradezinfekcia.sk, http://www.chytradezinfekcia.sk/chirox-sacok-50-g

Virkon S

predáva sa ako prášok. Zarobený roztok je stabilný 5 dní a má ružovú farbu.

Zloženie: Pentapotassium bis(peroxymonosulphate) bis(sulphate) menej ako 500tis.mg/kg, sulphamidic acid 50-100tis.mg/kg, sodium dodecylbemzenesulfonate 50-100 tis. mg/kg, dipotassium peroxodisulphate menej ako 20 tis. mg/kg.

Používa sa ako 1% roztok (10g na 1 liter vody). Doba pôsobenia 10 min.

Rozkladá sa na anorganické soli a kyslík. Odporúča sa umyť po uplynutí doby pôsobobenia.
1kg cca 30 eur

Dá sa objednať u veterinára alebo v lekárni.

Accelerated Hydrogen Peroxide

AHP je špeciálne upravený peroxid vodíka v nízkej koncentrácii s prídavnými látkami, ktoré umocňujú jeho účinky, a znižujú jeho korozívny účinok. V kozmetike a zdravotníctve sa používa 3% roztok, tu by mala byť koncentrácia ešte nižšia.

Rozkladá sa na vodu a kyslík.

V USA a Kanade sa predáva pod menami Rescue (koncentrát, používa sa v riedení 1:16 až 1:64 a doba pôsobenia je 5min) alebo Trifectant.
http://www.viroxanimalhealth.com/index_us.php?page=companion_concentrate
https://sealedair.com/diversey-care/diversey-care-products/oxivir-plus-d...

U nás som našla jediný dostupný Oxivir Plus, ktorý je určený na dezinfekciu v zdravotníctve.

Riedi sa 35 ml do 1 litra studené vody. Pripravený roztok je aktívny 90 dní.

Kúpiť sa dá iba tu: http://www.roin.sk/product/di-oxivir-cistiaci-a-dezinf-prostr-na-baze-ak...

5 litrov stojí asi 48 EUR

Kyselina peroxyoctová

PERSTERIL alebo u nás Pedox.

Stabilizovaná zmes kyseliny peroxyoctovej, peroxidu vodíka, kyseliny octovej a vody. Má zápach po octe, je nepenivá. Pozor, vo vysokej koncentrácii je to žieravina. Zriedený na pracovnú koncentráciu má slabý zápach octu, a je klasifikovaný len ako drážidvá látka.

Pedox: používa sa v riedení 0,2 až 0,5% a nechá sa pôsobiť 10 minút.

Predáva sa napr 800g za asi 8eur.

Persteril sa predáva v rôznych koncentráciach a množstvách. 4% roztok je napríklad aj v 1l flaši. Je možné v ňom aj prať.
Používa sa v riedení 4%, nechať pôsobiť 30 min.

Čistenie parou

Odporúčam použiť iba na veci, ktoré nie je možné utrieť, umyť a vyprať, napríklad na sedačky a čalúnenie. Pri používaní pary na podlahy a pod sa môže stať, že sa vírus zbytočne dostane do vzduchu.

Horúcou parou je vhodné čistiť len plochy odolné vlkosti, napríklad dlaždice. Plávajúca alebo drevená podlaha by sa tak dlhým pôsoboením horúcou parou znehodnotila.

Nestačí však bežný tepovací stroj, vírus potrebuje 50 stupňov a 30 min , alebo 120 až 130 stupňov a 10-15 minút. Eventuálne je možné použiť do čistenia tepovačom chirox.

Všetko, čo sa nedá oprať, vyvariť ani umyť, treba vyhodiť.

 

Ali Blechová
Za odbornú kontrolu ďakujem veterinárnym lekárom z Veterinky, www.veterinka.sk