Vnútorné parazity

Psi a mačky môžu byť hostiteľmi množstva rôznych vnútorných parazitov. Mnohé z nich sú prenosné aj na ľudí. 

Parazity sa nachádzajú všade okolo nás, môžeme ich priniesť domov na podrážkach topánok. Ich larvy sú veľmi odolné voči vonkajším vplyvom, teplote, mrazu. 

Príznaky prítomnosti parazitov: tráviace problémy, hnačky, zvracanie, nechutenstvo, apatia, chudnutie. 
Parazity tiež môžu nápadať jednotlivé vnútorné orgány (pľúca, srdce, obličky, pečeň).

Odčervovací plán

  pes mačka
prvý krát vo veku 2 týždne vo veku 3 týždne
do 3 mesiacov veku každé dva týždne každé dva týždne
3-6 mesiacov 1x mesačne 1x mesačne
dospelý štvrťročne* štvrťročne*

*Pes / mačka nad 6 mesiacov: Odporúča sa jedenkrát za 3 mesiace, teda štvrťročne, ideálne podľa parazitologického vyšetrenia. 

Najčastejšie sa vyskytujúce parazity

Škrkavky

Toxcara canis, Toxocara cati

Sú to veľké červy bielej farby, samičky škrkavky psej dosahujú dĺžku 10 – 18 cm, mačacej 6 – 10 cm. Červy parazitujú v tenkom čreve psa/mačky. Tu samička produkuje vajíčka, ktoré odchádzajú v truse do vonkajšieho prostredia. Po dozretí v priebehu 2-4 týždňov sa stávajú zdrojom infekcie pre ďalších hostiteľov.

U starších zvierat larvy ostávajú v orgánoch a svaloch ako tzv. spiace larvy. Spiace larvy škrkavky psej sú neskôr u súk počas gravidity vplyvom hormonálnych zmien aktivované a cez placentu predchádzajú do tiel ešte nenarodených plodov. To spôsobuje, že až 99 % šteniat sa rodí nakazených. Oba druhy škrkaviek (psia aj mačacia) migrujú po pôrode aj do mliečnej žľazy a mláďatá sa infikujú pri cicaní mlieka. Preto je veľmi dôležité odčerviť mačiatko a šteniatko prvýkrát už vo veku troch týždňov.

Človek sa nakazí škrkavkami po požití infekčných vajíčok v kontaminovanej potrave, alebo pri kontakte s kontaminovanou pôdou či prostredím.

Kokcídie / jednobunkovce

giardia, Isospora, Nesopora, Cryptsporidium

Drobné jednobunkové parazity žijúce v tenkom čreve. 

Isospory sú velmi časté u mačiat a šteniat. Giardie sa u dospelých zvierat často vyskutujú aj bez príznakov. Ničia výstelku čreva  a tým bránia vstrebávaniu výživných látok. 

Pozor: giardioza patrí medzi zoonózy, čiže je prenosná aj na človeka. Prejavuje sa sporadicky opakujúcimi hnačkami, alebo riedkou stolicou.

Pásomnice 

taenia, dipylidium caninum

Pásomnice sú ploché červy s článkovaným telom, v dospelosti merajú až 15 - 40 cm. Hlavička pásomnice má prísavky a háčiky, ktorými sa pridržuje na sliznici čreva. Pásomnica svojimi háčikmi spôsobuje poranenia črevnej sliznice, ktoré sa môžu infikovať baktériami. Vylučuje splodiny látkovej výmeny, ktoré sú pre zviera toxické, a ochudobňuje ho o živiny. 

Napadnutie pásomnicou sa prejavuje chudnutím, matnou, zježenou srsťou, hnačkami a zápchami, poprípade zvracaním. Články pásomnice vyzerajú v truse ako drobné ryžové zrnká. Pásomnicu môže od psa/mačky dostať aj človek.

Machovci 

machovec psí – Ancylostoma caninum, mačací – Ancilostoma tubaeformae a liščí – Uncinaria stenocephala

Machovce sú pomerne malé oblé hlísty. Machovec má v ústach zub, ktorým sa prichytáva na sliznicu tenkého čreva, čím ju zraňuje. Živí sa krvou a tkanivami hostiteľa. 

Zvieratá sa okrem zjedenia infikovanej larvy môžu nakaziť aj tak, že larva prenikne cez kožu končatín, brucha alebo hrudi, časť týchto lariev putuje do čreva, a časť sa krvým obehom presunie do tkanív, prípadne svaloviny, kde zostáva aj niekoľko rokov.  Počas gravidity a laktácie sa tieto spiace larvy aktivujú a infikujú plody alebo šteniatka / mačiatka pri saní mlieka.

Trichurus vulpis (Tenkohlavec líščí) 

je malý vlasovitý parazit slepého a hrubého čreva. Červ sa tenkou hlavovou časťou zavrtává do sliznice, a spôsobuje tak jej rozsiahle poškodenie. Vajíčka tohoto parazita sú veľmi odolné, prežívajú 3-5 rokov. 

 

Pravidelným odčervovaním zabránime závažnému poškodeniu zdravia. Dôležitým preventívnym opatrením je zbieranie a likvidácia výkalov.

Škrkavky
Giardie
Pásomnica
Hlava machovca
Trichurus vulpis