Novinky

Akcia seniori opäť na záver roku

Ako už tradične v decembri máme pre vás, teda pre vaších psích a mačacích seniorov, pripravenú preventívnu akciu.

Akcia trvá od 3.12 do 31.12 a ceny balíčkov sú oproti bežným nižšie o 20% . Zahŕňajú vyšetrenie krvi, klinické vyšetrenie a ultrasonografiu brušných orgánov.

Viac sa dozviete v letáku tu.

Kocúrik na fotke sa volal Vaska, bol adoptovaný z útulku ako polročný s ťažkým zápalom plúc. Dožil sa 18 rokov, napriek tomu, že počas celého života trpel na závažné problémy s trávením. Bol to veľmi inteligentný a verný kocúr, mal rád ľudí a nemal rád psov.

Akcia Seniori v mesiaci december

Prvé zdravotné príznaky starnutia nie sú vždy pozorovateľné, napríklad porucha činnosti obličiek, poruchy srdcovej činnosti, znížená výkonnosť pečene, a ďalšie. Ešte pred klinickými príznakmi ich odhalia krvné testy, prípadne iné zobrazovacie techniky.

Preto je pri senioroch vhodná pravidelná klinická prehliadka, vyšetrenie krvi a sledovanie zmien.

Prevencia je jednoduchšia a lacnejšia ako liečba. Aj keď niektoré ťažkosti prichádzajú s vekom prirodzene a vyliečiť sa nedajú, pri včasnom zásahu sa dajú aspoň zmierniť či spomaliť. Je to šanca ako zvieratku urobiť život komfortnejším a dlhším.

Viac sa dozviete v letáku

Akcia ZUBY - zľava na dentálne ošetrenie a prípravky

V septembri máme vo Veterinke akciu zameranú na zuby. Využite 20% zľavu na dentálne ošetrenie a 10% zľavu na preventívne prípravky proti zubnému kameňu.

Páchnuci dych = zubný kameň

Zubný kameň – calculus – je výsledkom procesov, ktoré sa odohrávajú v ústnej dutine. Povlak – plak, ktorý sa tvorí na zuboch a nie je pravidelne odstraňovaný mechanicky alebo enzymaticky, postupom času mineralizuje a vrství sa na seba, dostáva sa pod ďasná. Ďasná sa začnú odchlipovať a následne ustupovať, čím sa odhalia citlivé krčky zubov. 

V medzizubných priestoroch a pod odchlípenými ďasnami sa hromadia zbytky potravy, srsti, ktorú si zvieratá vylizujú, a častí iných vecí, ktoré berú do zubov. Predchádzať takémuto stavu sa dá pravidelnou kontrolou chrupu a jeho ošetrovaním.

Väčšinou sa tvorba zubného kameňa týka malých a stredných plemien alebo ich krížencov, najčastejšie sú to yorkširi, maltézaci, čivavy, ale problém sa nevyhýba ani teriérom a väčším psom. Rovnako sa môže vyskytovať aj u mačiek.

Akcia USG vyšetrenie pohlavných orgánov

Na mesiac august sme pripravili akciu zameranú na ultrasonografické vyšetrenie pohlavných orgánov mačky a psa.

Nádory semenníkov

Nádory semenníkov sa najčastejšie vyskytujú u kryptorchidných psov (ktorí nemajú zostúpený jeden alebo oba semenníky) a u starších psov.

U psa s nádorom semenníkov dochádza k hormonálnym zmenám, zvyšuje sa hladina estrogénu (samičieho hormónu). Pes môže trpieť stratou srsti, zväčšením mliečnej žľazy a nadmernou pigmentáciou, prípadne aj tvorbou mlieka.

Nádory semenníkov sa liečba chirurgicky, t.j. odstránením poškodeného semenníka, prípadne oboch. V pokročilom štádiu ochorenia sa odporúča eutanázia.

Odstránenie semenníkov už v mladom veku je najlepšia prevencia nielen ich nádorového ochorenia, ale aj problémov s prostatou. Zväčšenie prostaty u samcov spôsobuje problémy s vylučovaním stolice aj moču a môže sa dostať do štádia, kedy je už liečenie bez efektu. Prostata býva zväčšená z dôvodu hormonálneho, nádorového, cystického a aj tu je prvým riešením kastrácia.

Pyometra alebo hnisavý zápal maternice

Najčastejšie a najnebezpečnejšie ochorenie pohlavných orgánov súk. Objavuje sa však aj u mačiek. Viac si prečítate v článku.

Príďte v auguste do Veterinky na preventívne USG a bezplatnú konzultáciu.

Leták k akcii

Stránky